Mentha

Lietuviškai: mėta, pipirinė mėta, pipirmėtė

Neįsivaizdavau, kad mėtų yra tokia įvairovė, žemiau yra keletas jų rūšių 🙂

Mėtų rūšys (paveikslėlyje lapai iš kairės):

mėta

http://www.uni-graz.at/~katzer/pictures/ment_05.jpg

Šaltinis: Gernot Katzer’s Spice Pages

 

Mentha piperita – pipirinė mėtahttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Mentha-piperita.JPG

Daugiametis augalas, kurio stiebai išauga iki 80 cm aukščio. Lapai pailgi, dantytais pakraščiais, kurie šiek tiek primena dilgėlę. Jie paprastai yra tamsiai žali, bet kartais, kaip ir stiebas, šiek tiek parausta. Vasarą išauga rožiniai ar violetiniai žiedai, sutelkti į tariamąsias varpas. Iš žiedų sėklos neišsivysto. Pipirmėtė plinta požeminėmis palaipomis. Pagrindinė augalo vertingoji medžiaga yra eterinis aliejus su mentoliu.

Pipirmėtė geriausiai veši daliniame pavėsyje, kur drėgnas humusingas dirvožemis, bet nėra piktžolių. Jei ne per sausa, ji gerai auga ir saulėtose vietose.

Skirtingai nuo kitų mėtų, pipirmėtė nesubrandina sėklų, todėl dauginama tik požeminėmis palaipomis ir auginiais. Prarandančiajam iš pradžių derėtų nusipirkti vieną augalą. Paklauskite kaimynų arba draugų, ar jie neturi pipirmėtės, kad būtų galima padalinti suvešėjusį augalą. Mėtos yra idealūs augalai žemei užkloti, nes labai išsikeroja. Jei to nepageidaujate, pasodinkite į vazonus. Taip galėsite, neužimdami daug vietos, įvertinti įvairių rūšių ir veislių savybes. Jei ant augalo atsiranda rūdžių simptomų, nupjaukite stiebą iki pat pagrindo ir jis vėl greitai ataugs. Šalto klimato sąlygomis žiemą augalą patartina pridengti.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mentha_arvensis_2005.08.28_09.49.00.jpgMentha arvensis – dirvinė mėta

Violetinių arba rausvų žiedų tankūs menturiai viršūninių lapų pažastyse. Vainikėlis dvigubai ilgesnis už taurelę, keturskiltis, beveik taisyklingas. Kuokeliai 4, visi lygūs. Žydi liepos — rugpjūčio, kartais dar ir rugsėjo mėn. Vaisiai — rusvi, nelygiu paviršiumi riešutėliai. Stiebas apie 30 cm aukščio, status arba kylantis, keturbriaunis. Lapai elipsiški, trumpais kotais, prie stiebo prisitvirtinę poromis vienas prieš kitą.
Daugiametis plaukuotas augalas su ilgu šakniastiebiu, kuris išleidžia daug požeminių palaipų su gumbeliais. Jais labai lengvai ir intensyviai dauginasi. Plinta ir sėklomis.
Auga dirvose, laukuose, dirvonuose, pakrantėse, drėgnose ir pelkėtose pievose. Mėgsta dirvožemį, kuriame gausu azoto.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mentha_longifolia_2005.08.02_09.53.56.jpgMentha longifolia – miškinė mėta

Daugiametis, 30 — 100 cm aukščio žolinis augalas. Stie­bas status, keturbriaunis. Lapai bekočiai, 3 — 10 cm il­gio, dantytais kraštais. Visas augalas gausiai apaugęs pilkais plaukeliais. Žiedynai stiebo ir šakų viršūnėse, tankūs. Vainiklapiai rausvai violetiniai. Vaisiai elipsiški, taškuoti, rudi.
Žydi liepos — rugsėjo mėn. Dauginasi šakniastiebiais. Auga vandens telkinių, pelkių pakraščiuose, pamiškėse. Kai kur auginama darželiuose. Apyretis, bet pasitaiko visuose šalies rajonuose.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Apple_mint_plant.jpgMentha suaveolens – obuolinė mėta

Ši mėta, kaip ir visos mėtos, geriausiai veši šiek tiek daliniame pavėsyje drėgnuose, daug maistingųjų medžiagų turinčiuose dirvožemiuose, kuriuose neturi būti piktžolių. Jei yra ne per sausa, gerai auga ir saulėtoje augavietėje.

Geriausia pavasarį įsigyti jaunų augalėlių, kurie sodinami į daug maistingųjų medžiagų turintį drėgną dirvožemį. Jei stiebus dažnai nupjausite, augalai išsikeros. Mėtos labai suveši ir greitai užima laisvus plotus. Jei to nepageidaujate, sodinkite jas į vazonus. Dirvožemis turi būti nuolat drėgnas. Mėtos labai gerai auga, jei pavasarį patręšiamos kompostu. Jeigu jos per daug išsiplečia, šaknis galima apkapoti kastuvu. Atsiradus rūdžių simptomams augalų stiebai nupjaunami iki pat pagrindo. Jie po to vėl greitai atauga. Šaltose vietovėse mėtas patartina pridengti.

 

Šaltinis: Apie sodą ir namus – portalas sodininkyste.lt

 

3 komentarai “Mentha

  1. Ooo, aktualu! Mes tai vasarą prisirinkom reiškia dirvinių mėtų, l. aromatingos, švelniai mėtų arbatai – puikios. Dalš sudžiovinom, dalį užšaldėm, bet dar nelabai atsirinkau, kas skaniau 🙂

    O dar porą mėtų mums atvežė mama, bet jos buvo visai kitokios, tad ir nustebau. Tai dabar manau, kad ten ananasinės buvo, bet mėtų aromato tai visai jos neturėjo, ir išvaizda prastesnė. Pagyveno ant palangės, o po to jas žiauriai užpuolė amarai, teko išmesti.

    Patinka

    1. Šviežia geriausia 🙂 auginu dirvinę ir pipirmėtę citrininio porūšio (bent jau taip manau :D) ant palangės pusiau sėkmingai, vieną po kelių mėnesių teko grynam ore reabilituoti. Bet va pasitaisė ir gražiai veši 🙂

      Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s