Apie Peterbald'us

Įsigijus katę, teko šviestis apie kačių priežiūrą bei Peterbald’ų veislę, kurie išvesti kryžminant Dono sfinksų ir orientalų veisles. Iki šiol esu auginus (ir dar auginu), tik graužikus, tad gyvūnų parduotuvėje buvo kiek keista ieškoti prekių katėms.

Labai patiko straipsnis iš ZOO elektronio žurnalo :). Nuotraukoje katinas – Ideal Cat Sensey iš „Ideal Cat“ veislyno.

 Intelektas + grožis = peterbaldas

2010 kovo 2d.

Pirmiausia pakeri šių kačių rytietiškas grožis: grakštus kūnas ir didelės išraiškingos akys. O kai ieškai taikliausio išsireiškimo joms apibūdinti, į galvą vis lenda žodelis LABAI: labai neįprastos, labai didelėm šikšnosparnio ausim, labai ilgu kaklu ir uodega, labai ilgu liemeniu ir kojomis. Artimiau su jomis susipažinus, grožis atsitraukia į antrą planą – pakeri peterabaldų būdas…

 

Tarp šuns ir katės

„Peterbaldų katės yra nuostabios, tai kažkas tarp šuns, katės, beždžionės ir kūdikio“,– įsitikinusi vilnietė Indrė Pocevičiūtė, bemaž dešimtmetį auginanti šias retas būtybes. Idėja „sukurti“ peterbaldų veislę kilo Sankt Peterburgo felinologei Olgai Mironovai. Ji norėjo sujungti Dono sfinksų plikumą su orientalų gracija ir gauti elegantišką „statulėlę“ – pliką orientalą.

1994 m. veisėja suporavo lengvo kūno sudėjimo Dono sfinksą, Didįjį tarptautinį čempioną Afinogen Myth su Pasaulio čempione orientale Radma von Jagerhoff, turėjusia labai trumpą kailį be poplaukio. Dviejose vadose gimę kačiukai Muskat ir Mandarin iz Murino bei Nocturn ir Nezhenka iz Murino ir buvo pirmieji peterbaldai. Taigi felinologijos pasaulyje ši kačių veislė dar labai jauna.

Netrukus peterbaldų standartą patvirtino Rusijos felinologų federacija, 1997 m. juos pripažino TICA (Tarptautinė kačių asociacija), 2003 m. – WCF (Pasaulinė kačių fedracija), o 2005 m. peterbaldai įtraukti į „preliminariai pripažįstamų veislių“ sąrašą FIF‘e (Tarptautinė kačių federacija).

Peterbald, pasak veislės kūrėjos O. Mironovos, reiškia „Plikas Petras“ (Peter bald). Šios veislės „krikštamotė“ juokauja, jog kartą žvilgterėjo į Petro Pirmojo skulptūrą Peterburge ir jai pasidingojo, kad peterbaldai kažkuo panašūs į carą – miesto įkūrėją, didįjį reformatorių. Peterbaldų gerbėjai šmaikštaudami savo katytes dar šaukia peterboloidais arba petrikais.

Nevaikšto vieni

Peterbaldams visiškai netinka posakis „Aš katinas – vaikštau vienas“, nes jie yra socialūs gyvūnai. Patikimi ir ištikimi šeimos augintiniai, tikri kompanionai. Peterbaldai ne šalinasi žmonių draugijos, o nori būti jos centre. Jie stebi žmonių darbus, bendrauja, atrodo, kad slapčia mokosi iš žmonių.

„Šiuose gyvūnuose įsikūnija visa, ko tikiesi iš augintinio: šuniška ištikimybė ir prieraišumas, beždžionės intelektas, lapės gudrumas, panteros elegancija, žmogiškas žvilgsnis ir paslaptingi kitų planetų būtybių štrichai…“– supažindindama su savo augintiniais, sako I. Pocevičiūtė.

Peterbaldai myli visą šeimą, neišskirdami vaikų, kitų naminių gyvūnų. Myli ir prisiriša taip, jog kiekvienam šeimos nariui atrodo, kad katė jį myli labiausiai. Peterbaldai su malonumu lydi namiškius kelionėse, nes būti su saviškiais jiems didžiausia laimė. Savo besąlygišku pasitikėjimu peterbaldai pavergia žmogaus širdį. I. Pocevičiūtė įsitikinusi: „Kartą įsigiję, neiškeisite peterbaldų veislės į jokią kitą“.


Kuo dar pavergia peterbaldai?

Protu, gudrumu, nuoširdumu, draugiškumu, bendravimu ir „šuniškumu“.Dar minėjote, kad jie draugiški

Tai šeimos katės. Šiai veislei nebūdinga išskirti ką nors vieną, kurį mylėtų, o kitų nemėgtų. Neseniai į naują šeimą iškeliavo vienas mūsų suaugęs katinas. Po pirmųjų naktų naujieji šeimininkai pasakojo, kad jis ateina pas visus šeimos narius pagulėti. O ryte kiekvienas mano, kad augintinis būtent jį ir „pagerbė“. Tik vėliau išaiškėjo: katinas – gastrolierius gudriai apdalijo visus savo dėmesiu.

Ar yra kokia nors peterbaldų odelės ir kailio paslaptis?

Peterbaldų kailis yra net 5 tipų:

  1. Plikagimis – „gummy“. Kačiukas, gimstantis plikas, dažniausiai neturi net ūsų. Gimsta atmerktomis akimis. (Pastaba: daugumos veislių kačiukai atsimerkia būdami maždaug savaitės ar dviejų. Plikagimiai gimsta atmerktomis akimis, o kiti petrikai atsimerkia maždaug trečią dieną). Jo odelė šiek tiek lipni. Paglostyti sudėtinga, nes ranka limpa prie odelės. Toks kačiukas reikalauja daug dėmesio. Jį reikėtų maudyti kas savaitę, dažnai apvalyti drėgna servetėle.
  2. „Velour“ – panašu į persiko odelę. Kailiukas iki 2mm ilgio. Optiškai kačiukas atrodo plikas, tačiau jį galima glostyti. Mano nuomone, idealus kailio tipas, nes minimalūs plaukeliai apsaugo nuo purvo. Ir maudyti dažnai nereikia.
  3. „Brush“ – ilgesnis nei 2 mm šiurkštus kailiukas. Kailis „nekatiniškas“, panašus į avies arba šuns (šnaucerio, erdelterjero). Pačiupinėję brašinį kailiuką, žmonės klausia: „Ką jam padarėt?“, o mano vyras rimčiausiu veidu atsako: „Darėm cheminį, bet nepavyko“.
  4. „Flock“ – ilgesnis nei 2 mm kailiukas, tačiau minkštas. Paprastai būna šiek tiek garbanotas.
  5. „Peterbald varietta“. Tai kačiukai, neturintys plikumo geno. Gimsta su tiesiais ūsais (1 – 4 kailio variacija, ūsai garbanoti) ir tiesiu trumpaplaukiu kailiuku. Jie niekada nenupliks. Tai puikūs šeimos augintiniai mėgstantiems peterbaldų charakterį, bet nenorintiems pliko gyvūno.

Brush, Flock, Variettos kailis nereikalauja išskirtinio dėmesio, maudome porą kartų per metus. Peterbaldai plinka iki 2, o kartais net 3 metų. Taigi, jei kačiukas turi flokinį ar brašinį kailiuką, realu, kad iki dvejų metų nupliks iki veliūro arba visiško guminio, pasilikdamas tik „kojinytes“ – likutinį poros milimetrų kailiuką ant kojų.

Bekailiai peterbaldai tinka alergiškiems žmonėms, jeigu nustatoma alergija kačių plaukams (jei žmogus alergiškas kačių kūno išskyroms, tuomet – ne). Žiemą arba kur nors keliaujant žvarbiu oru, šias kates, kaip trumpaplaukius šunelius, galima aprengti.

Šaltinis: Intelektas + grožis = peterbaldas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s